Strony

czwartek, 31 lipca 2014

ZUS czy OFE ?

Dziś ostatni dzień składania deklaracji o pozostanie w OFE.
Jeśli zdecydujemy się na odprowadzanie składki emerytalnej wyłącznie do ZUS to 12,22% naszego wynagrodzenia będzie zapisywane na koncie w I filarze, natomiast 7,3 % będzie zapisywane tak jakby w drugim filarze ale w ZUS.
Jeśli zdecydujemy się na pozostanie w OFE to 12,22% naszego wynagrodzenia trafi do I filara, natomiast pozostałe 7,3 % zostanie podzielone miedzy subkonto w ZUS(4,38%) a OFE(2,92%).

Absurdem jest to że musimy prosić o pozostawienie naszych oszczędności, tak naprawdę wszyscy zostali przeniesieni do ZUS i teraz musimy prosić wszechmogący ZUS aby część naszych składek jednak pozostawił w OFE.

Jakie więc będzie miał znaczenie wybór dla przeciętnego polaka ??
Moim zdaniem żadnego znaczenie nie będzie to miało, w najlepszym wypadku będzie można mieć emeryturę wyższa o 5-10% i na tą chwilę trudno powiedzieć który wybór da wyższa emeryturę.
Chyba że ZUS zbankrutuje i wtedy Ci którzy wybrali OFE będą mieli jakąkolwiek emeryturę a Ci którzy nie sprzeciwili się rządowi nie będą mieli żadnej emerytury.

W TV w różnych programach można było słyszeć że OFE w jakimś okresie było gorsze od ZUS, ze OFE w razie krachu na giełdzie przynoszą straty a w ZUS zawsze idzie w górę.
No tak OFE jest dużo bardziej ryzykowne a jeśli chodzi o ZUS to jakiś pan minister, mniej lub bardziej kompetentny, może powiedzieć w tym roku rewaloryzujemy 10%. Tak w takim momencie na papierze ZUS wygląda znakomicie, tylko ile faktycznie naszych pieniędzy ma ZUS ??
No i tu jest pies pogrzebany Ci którzy zostali w ZUS maja tylko zapisy na papierze, a za chwilę rząd znowu podejmie decyzję aby ratować przemysł X umarzamy firmie Y zaległości względem ZUS, oczywiście dopisując pracownikom tej firmy odpowiednie sumy tak jakby składki były opłacone.
Ci którzy mają swoje 2,92 % pensji w OFE mają te pieniądze faktycznie, i to jest zasadnicza różnica.

Najlepszym rozwiązaniem jest jednak już teraz zorientowanie się w temacie trzeciego i czwartego filara bo w przeciwnym przypadku na emeryturze będziemy mogli co najwyżej liczyć na funty wysłane przez nasze dzieci.

Średnia wartość jednostki OFE w porównaniu ze skumulowaną waloryzacją składki ZUS

Ten wykres mówi bardzo wiele, w najgorszym wypadku ZUS był troszkę lepszy od OFE i warto zwrócić uwagę na to ze OFE startuje od 0 a ZUS ma na starcie kolo 10 %.

Ja oczywiście sprzeciwiając się ustawie pana Donalda zdecydowałem o pozostaniu(powrocie do) w OFE.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz