Strony

piątek, 14 lutego 2014

Inwestycje - lekcja 1

Cel lekcji
1. Poznać narzędzia do inwestowania w TFI
2. Zobaczyć w praktyce jak wygląda inwestowanie w TFI
3. Jakie są subfundusze,
4. Jakie oferują zyski i jakie ryzyko
5. Jakie są koszty inwestowania - prowizje

Lekcje odpowiadają na pytanie:
"Jak zacząć inwestowanie w fundusze inwestycyjne?"

Założyłem że do inwestycji będę używał platformy jaką oferuje mBank. mBank posiada spora ofertę produktów służących do inwestycji na znacznie większy procent niż lokata. Oczywiście wiąże się to z ryzykiem. Ale kto nie ryzykuje ten nie zyskuje.

Otwarłem Supermarket Funduszy Inwestycyjnych. Jest to platforma z inteligentną wyszukiwarką, wykresami oraz stopą zwrotu. Otwarcie rachunku funduszy jest darmowe i bardzo proste.
Jeżeli nie masz Supermarketu Funduszy Inwestycyjnych a jesteś Klientem mBanku to musisz wypełnić prosty wniosek internetowy, wniosek można złożyć także dzwoniąc na mLinię (801 300 800). 
Ja w trakcie odświeżania konta skorzystałem z opcji kontaktu z mLinią, od razu dostałem dokumenty na maila, a oprócz tego na adres korespondencyjny przysłano mi Potwierdzenie Zawarcia Umowy.
Zrealizowałem poniższe punkty 
 1. Mam już odświeżone konto w mBanku. 
 2. Mam otwarty Supermarket Funduszy Inwestycyjnych.
 3. Zapoznałem się z podstawowymi pojęciami.
 4. Zorganizowałem odpowiednią kwotę na koncie w mBanku. 
wiec mogę brać się za inwestowanie. 
Po zalogowaniu się do mBanku przejściu do zakładki Inwestycje w menu Moje Finanse widzimy wszystkie możliwe do nabycia fundusze. Po najechaniu myszką na wybrany fundusz pojawia sie nam menu Kup oraz Szczegóły. W szczegółach mamy krótki opis subfunduszu inwestycyjnego, wykres z notowaniami oraz dokumenty do pobrania "Prospekt funduszu" i "Kluczowe informacje dla inwestorów".


Fundusze Inwestycyjne, mBank

Ja na początek zainwestowałem w udziały w 2 subfunduszach, bezpiecznym UniKorona Pieniężny oraz agresywnym UniAkcje MiŚS.
Oba zlecenie złożyłem 11 lutego 2014 roku, udziały w UniKorona Pieniężnym pojawiły się odrazu następnego dnia, natomiast udziały w UniAkcje MiŚS pojawiły się dopiero dwa dni po złożeniu zlecenia.

Fundusze Inwestycyjne, mBank, Union Inwestment

Dlaczego wybrałem te subFundusze inwestycyjne a nie inne ? 
Celem lekcji jest poznanie narzędzi jakie oferuje mBank, a nie zysk z inwestycji. Stać mnie na zaryzykowanie takiej kwoty, bez żadnych emocji. Faktem jest że zainteresowałem się analizą techniczną giełdy i zauważyłem że główne indeksy giełdowe zaczynają iść w gorę po grudniowych i styczniowych spadkach. Ale nie jestem ekspertem, nie mam żadnego doświadczenia w inwestowaniu oraz podejmowaniu decyzji. Nie wiem czy to już jest moment na kupno czy jeszcze nie. Wiedzą na temat analizy technicznej wykresów podzielę się w kolejnej lekcji.

4 komentarze:

 1. W drugim akapicie tematu: "Jak zacząć inwestowanie w fundusze inwestycyjne?" jest napisane "Otwarłem" ,zamiast "Otworzyłem", a jeśli chodzi o artykuł to jest on całkiem dobrą pomocą w stawianiu pierwszych kroków na giełdzie. Dzięki za wstawienie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz.
   Poprawność form proponuję sprawdzić w słowniku języka polskiego, a nie twierdzić że MOJA jest poprawna :).
   Chyba najważniejsza jest treść i to ze wszyscy rozumieją/rozumią ;)
   Co do czynności odwrotnej będę używał formy zamknąłem zamiast "zamkłem" :)

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oczywiście takie lekcje na pewno przybliżają lekcje inwestowania i są moim zdaniem warte do zapoznania. Zresztą jak spojrzymy na platformy funduszy https://viennalife.pl/strefa-inwestowania/platforma-funduszy to możemy być przekonani, że w takim wypadku inwestowanie co całkiem fajna sprawa.

  OdpowiedzUsuń